جلسه ۱۳ : آموزش کار با ابزار Rectanguiar marqueetool ( برش زدن تصویر ) در فتوشاپ

با سلام به کاربران عزیر و پرانرژی . در این بخش از آموزش میپردازیم به طریقه برش دادن تصویر و تغییر رنگ آن در فتوشاپ     

برش زدن قسمتی از تصویر در فتوشاپ   :

در اینجا میخواهیم یکی از ابزارهای select کردن در فتوشاپ را آموزش دهیم . این ابزار برای انتخاب بخش هایی از تصویر براساس شکل های هندسی بکار میرود . همانطور که از نام Rectanguiarmarqueetool  مشخص است این ابزار برای انتخاب اشکال  مربعی و مستطیلی شکل مناسب است .

ابزار Rectanguiar marqeetool را میتوانید از قسمت بالا جعبه ابزار که آیکن آن بشکل مربع نقطه چین هست یپدا کرده برای انتخاب روی آن کلیک میکنیم . مانند شکل زیر :

 آموزش کار با ابزار Rectanguiar marqueetool (برش زدن تصویر ) در فتوشاپ

 

سپس تصویر مورد استفاده را باز میکنیم در اینجا  تصویری   از اشکال هندسی را انتخاب کرده که تغییرات مورد نیاز را روی شکل مستطیل انجام میدهیم .

ابتدا  با ابزار   Rectanguiar marqeetool یا کلید M  از صفحه کلید را کلیک کرده .سپس از گوشه سمت چپ بالا شکل کلیک کرده در حالی که دکمه موس  را نگه داشته ایم آن را به قسمت پایین و سمت راست تصویر میکشیم .

در اینجا تغییرات مورد نیاز را بر روی یه مستطیل میخواهیم اعمال کنیم . من در اینجا میخواهم با این ابزار در فتوشاپ رنگ مستطیل را به رنگ آبی اعمال کنم . طبق توضیحات قبل مستطیل را انتخاب کرده . در اطراف شکل یک حاشیه نقطه چین اعمال میشود سپس از منوی Image گزینه Adjustments  سپس گزنه Hue/saturation  را انتخاب کرده مانند شکل زیر :

 

 آموزش کار با ابزار Rectanguiar marqueetool (برش زدن تصویر ) در فتوشاپ

پنجره ای به نام hue/saturation  نمایان میشود . برای تغییر رنگ مقدار Hue  را تغییر میدهیم تا به رنگ دلخواه برسید من در اینجا عدد 81- را قرار میدهم .

همچنین Satration  را روی 8-  تنظیم میکنیم . با حرکت دادن اهرم رنگها میتوان رنگ مناسب را ایجاد میکنیم .

بعد از انجام تغییرات دکمه Ok  را کلیک میکنیم .

در این قسمت دیگر نیازی نیست که مستطیل در حالت انتخاب باشد برای این کار از منوی بالای صفحه گزینه  select  یا دکمه میانبر ctrl + D  گزینه Deselect  را انتخاب کرده تا از حالت انتخاب خارج شود . در تصویر زیر تغییرات اعمال شده را مشاهده میکنید که فقط مستطیل انتخابی تغییر  کرده

 آموزش کار با ابزار Rectanguiar marqueetool (برش زدن تصویر ) در فتوشاپ

انتخاب کردن نواحی مربعی شکل تصویر در فتوشاپ :

تا حالا مشاهده کردید که میتوانیم با ابزار Rectanguiar marqeetool نواحی مستطیل شکل را انتخاب کرد ولی اگر بخواهیم نواحی مربعی شکل را انتخاب کنیم چه باید کرد ؟آیا راهی وجود دارد ؟

ابتداروی ابزار Rectanguiar marqeetool کلیک کرده در نوار آپشن بالای صفحه گزینه مرتبط با آن نمایش داده میشود .  قسمت style  را روی گزینه Fixed Ratio  میگذاریم و مقدار 1 را به widht , Height  میدهیم این تغییر باعث میشود ابزار Rectanguiar marqeetool فقط مربعی باشد .

 آموزش کار با ابزار Rectanguiar marqueetool (برش زدن تصویر ) در فتوشاپ

نحوه برش زدن عکس در فتوشاپ

بعد از انجام تغییرات فوق در فتوشاپ از گوشه سمت چپ بالا شکل ، موس را نگه داشته به طرف پایین سمت راست شکل میکشیم . تغییرات مورد نیاز رو بر روی شکل اعمال میکنیم .

لیست کشویی Rectanguiar marquee tool  را که باز کنیم 4 گزینه در آن میبینیم . که  گزینه اول توضیحات کاملی را دادیم حال میپردازیم به بقیه گزینه

Eliptical marquee tool  :  که برش قسمتی از تصویر به صورت بیضی شکل میباشد .

Single Row Marquee Tool  :  برش تصویر به صورت افقی

single column marquee tool  :  برش قسمتی از تصویر به صورت عمودی

 آموزش کار با ابزار Rectanguiar marqueetool (برش زدن تصویر ) در فتوشاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *